Robotik ve Kobotik OEM’ler için Özel Sensör Uygulamaları

Tümü

Robotik ve Kobotik OEM’ler için Özel Sensör Uygulamaları

Robot bilimindeki en önemli konulardan biri, kontrol fonksiyonlarının etkili bir şekilde çalışması için verileri koordine etmektir. HBK’ın uzmanlığı tork, kuvvet, kütle ve basıncı ölçen sensörlerde yatmaktadır. Ancak işin içine başka veri boyutlarının da dahil olmaktadır:hızlanma, temas, mesafe, jiroskop, nem, atalet, ışık, navigasyon, konum, basınç, yakınlık, ses, sıcaklık, eğim, voltaj ve daha fazlası.

Neden robotlar var? Pek çok iyi neden akla gelmekte. Bu nedenler çevreler, üretkenlik ve ekonomi etrafında gruplandırılabilirler.

Bazı etkinlikler tekrarlayıcı ve sıkıcıdır. Bijon somunlarının sıkılması, bir otomobil üretim hattında önemli bir adım olabilir, ancak bu, “başarılı bir kariyer seçeneği” olarak sınıflandırılabilecek bir faaliyet değildir. Ölçeğin diğer ucunda karmaşık ve zor olan etkinlikler yer almaktadır. İşleme ve frezeleme gibi tekrarlayan görevleri CNC makinelerine devretmek ve insanın hayal gücünü yeni fikirlerle deney yapmak için serbest bırakmak çok iyi olabilir.

İnsanların tatsız bulduğu birçok çalışma ortamı vardır. Örneğin çok fazla sıcak veya soğuk, nem veya kuraklık, gürültü veya titreşim olan yerler. Bazı ortamlar doğal bir sağlık riski oluşturur: boya kabinleri, nükleer reaktörler, volkanlar, kutup bölgeleri.

Ve sonra çok tehlikeli olan çalışma ortamları var: mayınlar, derin deniz operasyonları, daha yüksek rakımlar, uzay. Hayatı ve uzuvları riske atmak yerine, bu tür ortamlarla başa çıkmak için robotlar yapılabilir.

Verimlilik, robotlara sahip olmak için harika bir nedendir. Makineler işi insanlardan daha hızlı, daha doğru ve daha tutarlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Ve daha az kesinti süresi gerektirirler.İnsanların yapmak istemediği işleri yapan ve çalıştırma maliyetlerinden daha fazla değer üreten robotlar toplum için bir fayda sağlamaktadır.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.