Transdüser (Transducer) Nedir?

Transdüser nedir? Günümüzde hayatımızın her alanında anlaşılır bir biçimde veya hiç farkında olmadığımız biçimde kullanılmaktadır. İşlerimizin kolaylaştırabilir, kontrol ve optimizasyonları sağlayabilirler. Örneklendirmemiz gerekirse; mikrofonlarda sesi algılaması için ses sensörleri kullanılırken, ortam sıcaklığını algılamak için sıcaklık sensörleri kullanılır.

Fabrikalarda gaz yada sıvı basıncının algılanması için basınç sensörü, otomatik kapı sistemlerinde fotoelektrik sensörler, algılayıcı görevi görürler. Transducer algılanan tüm bu enerjiyi daha sonra tekrar kullanmak için elektrik enerjisine dönüştürmeye yaramaktadır. Yani transducer çeşitleri, farklı türdeki enerjileri uygun elektrik sinyaline çeviren bir cihazdır. Transdüser cihazlar, sensörlerden gelen enerjileri çevirdiği için ortak hareket eden ürünlerdir. Sensörler tek başına çalışabilirler. Transdüser cihazlar enerjiyi tek başlarına dönüştüremezler. Transdüser cihazların bulunduğu hemen hemen her ortamda sensörler de bulunmaktadır. Sensörler ve transdüser cihazlar sürekli bir iletişim ve etkileşim içindedir. 

Transdüser Nedir? Transducer Çeşitleri

Transdüser Kullanım Alanları

Transdüser kullanım alanları oldukça geniştir. Kullandığımız teknolojik cihazlardan tutun, hayatımızda pek çok kullanmış olduğumuz ürün dahilinde bulunmaktadır. Araçlarda bulunan park sensörleri, far ve yağmur sensörlerinin algılama fonksiyonları bu ürün ile gerçekleşir. Genellediğimizde ise sanayi ve endüstriye alanda; kumanda ve kontrol sistemlerinde, tıp elektroniğinde ve fabrikalardaki hassas ölçümlerin yapılmasını sağlar. Günümüzde hemen hemen her alanda enerji tasarrufu yapılmaktadır. Transducer çeşitleri, sensörler ile ortak çalıştıkları için kullanım alanı oldukça geniştir.

Transdüser Çeşitleri

Farklı alanlarda kullanım ihtiyacı ve projelendirme biçimine göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kullanım alanlarına özel olarak üretilen birçok transducer cihaz vardır. İşte en çok kullanılan transdüser çeşitleri:

Isı Transdüseri

Isı transdüseri, bulunduğu ortamın sıcaklığından kaynaklı olarak potansiyel fark değişiminden etkilenmektedir ve toplamda dört adet çeşidi vardır. Bunlar; Termostat, Termokupl, Termistör ve yarı iletken ısı sensörleridir. Termostat, metallerin ısı derecesine göre uzamasını sağlar. Termokupl ise birbirinden farklı iki metalin oluşturduğu elektrik gerilimine denmektedir. Termistör, ısı değişimi ile ortaya çıkan direnç değişimine denir. Yarı iletken ısı sensörleri, daha hassas ısı değişimi için entegre devre şeklinde çalışma sistemidir. Isı transduceri kullanım alanı bir hayli geniştir. Elektrikli ısıtıcıların sıcaklık kontrolü ya da motorları aşırı ısıdan koruma verilebilir. 

Manyetik Transdüser

Manyetik transdüser, bulunduğu ortamdaki manyetik değişime göre çıkış gerilimi üreten bir cihazdır. Bu cihaz, iki farklı koldan oluşur. Bunlar, endüktif ve yarı iletkendir. Endüktif, bobinin uçlar arasında gerilim üretmesine denir. Yarı iletken ise elektronların bir yerde toplanmasına denir. Manyetik transducer, hareket eden farklı cisimlerin hızlarının ölçülmesi ve metal detektörlerin bulunması gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. 

HBM Basınç TransdüseriBasınç Transdüseri

Basınç transdüseri, fiziki yapılarda meydana gelen değişimi elektrik enerjisine dönüştüren türde bir transdüserdir. Bu transducer çeşidi, manyetik ve kristal yapılı olarak ikiye ayrılmaktadır. Manyetik yapıda olan modeli, üzerlerine uygulanan basınçlar ile gerilim değişimlerini algılamaktadır. Kristal yapılı olan model ise oluşan basınç altında direnç değişimi göstermektedir. Basınç transducer modelleri genelde tartı ve kan basıncı ölçme gibi geniş alanlarda kullanılmaktadır. 

Optik Transdüser

Optik transdüser, bulunduğu ortamda yer alan ışık şiddeti ve direnç değişimine göre elektrik enerjisi üreten bir çeşittir. Işık yayan ve ışık algılayıcı gibi isimlere sahip olan iki farklı modelden oluşur. Her iki çeşitte de bir adet ışığa duyarlı mercek bulunmaktadır. Bu tip optik transducer cihazlarının kullanım alanları çok geniş ve farklıdır. Öyle ki optik transducer, uzaktan kumandalardan akıllı telefonlara kadar kullanılabilir. 

Transdüser Fiyatları

Transducer fiyatları ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir. Projeniz ve ne tip bir ürüne ihtiyacınızın olduğunun tespit edilmesi önemlidir. HBM’in Türkiye yetkili distrübörü olmamız sebebi ile ihtiyaçlarınızı doğru bir biçimde gözlemleyerek, sizlere Dünya standartlarına sahip olan ürünlerimiz konusunda bilgi verebiliriz. Transdüser fiyatları konusunda detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Transducer (Transdüser) Firmaları

Transducer firmaları denildiğinde, teknik bilgi ve birikime sahip olan kişilerin ilk aklına gelen HBM, merkezi Almanya’da bulunan ve Dünya standartlarında üretim ve destek kapasitesi ile ön plana çıkan markalardan biridir. HBM’in yetkili distribütörü Sensortek, transdüser firmaları içerisinde Türkiye’de satış, teknik destek konusunda önemli deneyim ve tecrübeye sahiptir. İhtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçerek, aklınızda ki sorulara yanıt bulabilir ve sizin için doğru ürünü güvenle temin edebilirsiniz.